1. پوریان می‌گه:

  شاخص های یک شهر شاد
  داشتن محیطی سالم و بدون آلودگی روی روحیه افراد و روابط آنها در جامعه تاثیرگذار است

  مترجم: نادیا زکالوند
  برگرفته از: Depts.washington

  زندگی شهری و مدرن امروزی با وجود آخرین و به روزترین فناوری ها توانسته جریان زندگی مردم را نسبت به گذشته بسیار آسان تر کند و سختی هایی را که مردم در گذشته متحمل می شدند، از میان بردارد، اما این نوع زندگی مشکلی تازه با خود آورده است که قبلاچندان قابل پیش بینی نبود؛ افسردگی و نبود شادی.
  متاسفانه به دلیل ساخت غیرکارشناسانه شهرهای بزرگ، از بین رفتن فضاهای طبیعی و آلودگی بصری، ترافیک خسته کننده، جمعیت و آلودگی صوتی و هوا، زندگی در کلانشهرها بشدت طاقت فرسا شده و شرایط نامطبوع زندگی در شهرهای شلوغ باعث ایجاد بیماری های مختلفی ازجمله افسردگی، اضطراب و اختلال های روانی و جسمی شده است. در واقع محیط زندگی روی روحیه فرد و رفتار او با دیگران تاثیر مستقیم دارد. بنابراین داشتن محیطی سالم و بدون آلودگی می تواند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد.
  به عقیده کارشناسان، محیط زیست شهری خوب می تواند موجب شادی و احساس رضایت مردم از زندگی شان شود. هرچه محیط زیست مناسب تر باشد، مردم شادتر خواهند بود.

  قدرت طبیعت و فضای سبز
  طبیعت با آرام سازی ذهن می تواند خستگی روح و روان را از بین ببرد. انسان وقتی در محیطی زندگی می کند که بوستان و فضاهای سبز دارد از قوه درک و تشخیص بالایی بهره مند می شود. مغز انسان اندام پیچیده ای است که بعد از تولد، بلوغ خود را شروع می کند و این فرآیند به وسیله واکنش نشان دادن به تحریک کننده های موجود در محیط اطراف خود (چه منفی و چه مثبت) طی می شود و در تمام زندگی نیز ادامه می یابد. مناظر طبیعی و فضاهای سبز می توانند در فرد تولید احساس مثبت و شادی کنند و جلوی بیماری های ذهنی بسیاری را بگیرند، اما زندگی شهری یکنواخت می تواند ذهن را چنان فرسوده کند که قدرت درست اندیشیدن را از او بگیرد. بنابراین هنگام ساخت بناهای شهری در نظر گرفتن طبیعت و فضای سبز بسیار مهم است.
  داشتن فضا و محیط مطلوب در محل کار یا تحصیل شهروندان باعث می شود توانایی ذهنی فرد بازسازی شده و قدرت تمرکزش بالابرود و با کاهش اضطراب و بیماری های روحی و جسمی به عملکرد بهتری برسد.

  قدرت بازی و ورزش
  بازی و ورزش نقش مهمی در توسعه عملکرد صحیح کودکان و بزرگسالان دارد. بازی، توانایی های استدلال کودکان را بالابرده و قدرت تفکرشان را بهبود می بخشد. بعدها در بزرگسالی ورزش جای بازی را می گیرد و به وسیله حرکات فیزیکی توانایی مغز حفظ می شود و حتی افزایش می یابد، اما مردم شهرهایی که به دلیل جمعیت زیاد، فضای سبز مناسب مانند پارک برای بازی و ورزش ندارند بزودی به انواع اختلال های روانی و جسمی مبتلامی شوند. فضاهای سبز وسیع مردم را به ورزش کردن تشویق کرده و تاثیر مثبت و خوبی روی ذهن آنها و کیفیت زندگی شان می گذارد. مسئولان شهرسازی باید فضاهایی ایجاد کنند تا افراد کم درآمد که توانایی پرداخت هزینه های باشگاه های ورزشی را ندارند نیز بتوانند از آنها بهره ببرند.

  آلودگی بصری
  آلودگی بصری معمولابراثر تغییرات منفی در محیط زندگی مردم به وجود می آید. نصب بیلبوردهای تبلیغاتی، قرار دادن سطل زباله های روباز، سیم های برق، ساخت ساختمان های چند طبقه با کمترین نمای زیبا و وجود خودروهای بی شمار در خیابان ها، فضای شهر و محل زندگی مردم را چنان آلوده می کند که تاثیر منفی آن روی روح و روان افراد در مدتی کوتاه خود را نشان می دهد. بنابراین با استفاده از کارشناسان مجرب شهرسازی باید نمای شهر را تا آنجا که می توان زیبا ساخت، به گونه ای که مردم با دیدن مناظر شهری اطراف خود احساس آرامش کنند. به طور مثال برخی اقدامات مانند کم کردن تابلوهای تبلیغاتی در گوشه و کنار خیابان ها و فروشگاه ها می تواند تا حدی از آلودگی بصری بکاهد.
  این اقدامی است که در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین انجام شد. چند سال پیش در آرژانتین به منظور مبارزه با آلودگی های بصری حدود ۴۰ هزار تابلوی تبلیغاتی جمع آوری شد.
  همچنین ساختمان های قدیمی بر اثر گذشت زمان کثیف شده و نمای زشتی پیدا می کنند. صاحبان این ساختمان ها باید به بازسازی نمای ساختمانشان تشویق شوند و حتی می توان از تزئینات گیاهی مانند گیاهان رونده برای زیباسازی آنها استفاده کرد. بعضی مواقع هم برخی ساختمان ها بدون سکنه رها شده و به مرور پر از آشغال می شود باید به وضع این ساختمان ها نیز رسیدگی کرد.
  با استفاده از هنر معماران، مجسمه سازان و نقاش ها می توان بناها و مجسمه های زیبایی ساخت و تصاویر زیبا و چشمنوازی روی دیوارهای شهر پدید آورد.

  راز شادترین شهر دنیا
  بوگوتا پایتخت کلمبیا نمونه منحصر به فردی از شهری زیباست که مردمانی شاد دارد.
  سال ها پیش این شهر بسیار کثیف و آلوده بود به طوری که ترافیک خفه کننده آن، مردم را چنان عصبی کرده بود که نمی توانستند احساس خوبی نسبت به خود و اطرافیانشان داشته باشند. جرم و جنایت هم نرخ بالایی داشت. شهردار سابق این شهر تصمیم گرفت چهره این شهر را به طور اساسی تغییر دهد. او قصد نداشت به جنگ جرم و جنایت برود بلکه بیشتر بودجه در دسترس خود را صرف بهبود کیفیت شهر کرد. او معتقد بود که مردم از ساده ترین تفریحات خود مانند پیاده روی در خیابان، نشستن دور هم در فضاهای عمومی نیز محروم شده اند و کودکان از ترس تردد پرسرعت خودروها و نبود فضای مناسب بازی کمتر در فضای بیرون از خانه دیده می شوند. بنابراین سیاست های جامعی برای محدود کردن تردد خودروها ترتیب داد و روی سیستم حمل و نقل عمومی تاکید کرد و آن را توسعه داد. مردم با وجود چنین سیستم حمل و نقل قوی، کمتر با خودروهای شخصی تردد می کردند. سپس با ساخت بوستان های متعدد و مسیرهای دوچرخه سواری و فضاهای تجمع عمومی، چهره دودزده و خفه کننده شهر را تغییر داد. در واقع او براساس «اقتصاد شادی» تصمیم گیری می کرد. او معتقد بود مردم با زندگی در چنین محیطی بیشتر از داشتن درآمد بالامی توانند شاد باشند.
  کارشناسان معتقدند چند عامل در یک محیط زیست به رفاه شخصی منجر می شود؛ اولین و مهم ترین عامل، احساس امنیتی است که در یک محیط زندگی، مردم به آن نیاز دارند. این امنیت بیشتر مواقع با ارتباط و تعامل مناسب اجتماعی به وجود می آید. بنابراین شهردار با ساخت مسیرهای طولانی مخصوص پیاده روی توانست مکانی برای رفت و آمد بی دغدغه مردم به وجود آورد. علاوه بر آن، هر یکشنبه حدود ۱۲۰ کیلومتر از بزرگراه های اصلی شهر را مدت هفت ساعت می بست و اجازه تردد هیچ خودرویی را نمی داد. در این روز فقط افراد پیاده، اسکیت بازها و دوچرخه سوارها می توانستند در این بزرگراه ها رفت و آمد کنند. از طرفی هنرمندان، موسیقیدان ها، مربیان ایروبیک و یوگا در این روز برنامه های مختلفی در فضای باز اجرا می کردند و عابران پیاده می توانستند از این برنامه ها استفاده کنند. با این کار هفته ای یکبار مردم کنار یکدیگر جمع شده و از ارتباط با یکدیگر احساس شادی می کردند.
  بنا به گفته روان شناسان و محققان، اگرچه درآمد خوب و عالی به خودی خود نمی تواند شادی بخش باشد، اما ممکن است آن عده از افراد با درآمد کم را دچار خودکم بینی و حقارت کند و آنها دچار افسردگی شوند. شهردار برای از بین بردن این احساس بین اقشار کم درآمد شهر، کنسرت ها و نمایش های آتش بازی رایگان ترتیب داد تا برنامه های شادی بخش به طور مساوی در اختیار افراد غنی و فقیر قرار گیرد. از طرفی ۳۰۰ کیلومتر از بزرگراه های مخصوص به دوچرخه سواری را به یکدیگر متصل کرد تا مردمی که توانایی خرید خودرو ندارند بتوانند با امنیت و خیال آسوده به وسیله دوچرخه های خود تردد کنند و با این کار علاوه بر این که از نظر جسمی سلامت بهتری نصیبشان می شد، بلکه به سالم سازی هوا نیز کمک می کرد.
  «اقتصاد شادی» معتقد است که مردم در مواجهه با ترافیک و احتمال دیر رسیدن به مکان دلخواهشان دچار اضطراب شده و واکنش های خصومتی و تهاجمی بسیاری از خود نشان می دهند و سیستم حمل و نقل مناسب این شهر از این نوع اضطراب کاست. شهردار حدود صد هزار اصله درخت نیز در شهر کاشت. نتایج کارهای او، بالارفتن سطح رضایت مردم و خوش بینی آنها نسبت به یکدیگر را موجب شد. مردم حتی از اقشار کم درآمد به خود و شهرشان افتخار می کردند و تعاملات مناسب اجتماعی میان آنها افزایش یافت. طبق تحقیقات کارشناسان شهر مشخص شد میزان قتل و جرائم مختلف به مقدار زیادی کاهش یافت.
  حتی شهردار با ایجاد فضاهای زیبای شهری تلاش کرد طرز تفکر منفی مردم نسبت به هوای بارانی شهرشان تغییر کند و به این ترتیب از افسردگی ها کاست.
  اقداماتی که شهردار سابق در این شهر انجام داد همچنان پابرجاست و بوگوتا از شهری افسرده به یکی از شادترین شهرهای دنیا تبدیل شد.

  روزنامه جام جم، شماره ۴۱۵۸ به تاریخ ۱۱/۱۰/۹۳، صفحه ۱۴ (جامعه)

 2. پوریان می‌گه:

  پیشنهاد می شود پیوند ثابتی در خصوص نحوه ایجاد یک شهر شاد در سایت ایجاد تا بتوان از نقطه نظرات شهروندان بهره گرفت.
  با تشکر

 3. رضا می‌گه:

  از شهرداری برای نصب مجسمه امیر کبیر قدردانی می کنم ولی بهتر بود رو به قبله نصب می شد نه پشت به قبله

  • شهرداري جغتاي می‌گه:

   با سلام پاسخ این مورد نیز قبلاً داده شده است، که مجسمه بر اساس اصول شهرسازی و به سمت ورودی شهر نصب شده است.

 4. مهدی می‌گه:

  امیر کبیر کجا نصب شده ما بی خبریم ؟؟؟؟؟

 5. علي می‌گه:

  با توجه به شروع تعطیلات تابستان لطفا بخش فرهنگی شهرداری جهت برگزاری جشن و جنگ در پارک وحدت و…………….. مسابقات با همکاری ارگانهای دیگر اقدام فرمایند تا به پیشنهاد دوستمان شهر شادی بسازیم .در ضمن یه انتقادی دارم چرا با توجه به اعمال هزینه های هنگفت جهت آبنماهای پارک وحدت و میدان هلالی هیچ استفاده بهینه ای نمی شود.در ابتدا همه خوب شروع میکنن ولی موقع نگهداری ،طرحها به حال خودشون رها میشن .

 6. حسین می‌گه:

  شهری که فقط درخت کاج داشته باشه تکراری و یکنواختی مشخصه که ساکنین روحیه شاد نداشته باشند